صادرات زعفران

by صادراتی ها in نوامبر 16, 2016

 

صادرات زعفران

سالیانه حدود 250 تن زعفران در جهان تولید می شود که ایران با تولید 230  تن زعفران رتبه اول جهان را از نظر کیفیت و کمیت به خود اختصاص داده است. از 230 تن زعفران تولید شده در ایران ، حدود 30 تن مصرف داخلی و 200 تن مابقی به کشورهای دیگر صادر می شود.

صادرات انواع زعفران به ترتیب حدود 60 درصد برای زعفران سرگل ، 30 درصد برای زعفران نگین و10 درصد برای زعفران پوشال می باشد. زعفران سرگل و نگین هر دو قرمز و خالص هستند و با این تفاوت که اکثر رشته های زعفران سرگل شکسته ، اما رشته های زعفران نگین سالم می باشد . زعفران پوشال چون انتهای رشته آن کمی زردی یا سفیدی دارد و نیز زعفران نگین ، به دلیل قیمت بالا و میزان کم آن در بازارهر دو مشتریان کمتری دارند اما زعفران سرگل به دلیل قرمز بودن ، قیمت مناسب و فراوانی آن  بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده است.

saffron-saderat1

وضعیت صادرات زعفران از کشور در سال 94 بیش از 130 تن زعفران صادر شده است. پیش بینی می شود در سال 95 افزایش 10 درصدی صادرات این کالا از ایران وجود داشته باشد. در حال حاضر وضعیت تقاضا و عرضه این محصول خوب است و اگر از دلال بازی‌ دلالان جلوگیری شود ، صادرات به 10 الی 20 درصد نسبت به سالهای گذشته افزایش خواهد یافت.

صادرات زعفران از ایران

ایران بزرگترین تولیدکننده ی زعفران جهان است و به دلیل تنوع آب و هوایی ، این محصول دارای کیفیت عالی می باشد. میزان تولید زعفران ایران درطی چند سال اخیربا رشد مواجه بوده که میزان زیادی از این تولیدات صادر می شود.

زعفران از محصولات مهم صنعتی ایران محسوب می شود و اهمیت اقتصادی آن باعث شده تا به طلای سرخ نام گذاری شود.صادرات زعفران از ایران در طی سالهای گذشته ، به کشورهای زیادی گسترش یافته است. از تحولات بارز در عرصه فعالیتهای کشاورزی در کشور بویژه در استانهای خراسان در سالهای اخیر گسترش فضای کشت زعفران بوده است و همچنین با افزایش سطح زیرکشت زعفران ، تولید آن هم افزایش داشته است.

saffron-saderat2

شهرستانهای تربت حیدریه و مه ولات با تولید سالانه 75 تن زعفران ، مقام اول را در کمیت و کیفیت به خود اختصاص داده اند. ایران در تولید به یک کشور انحصاری تبدیل شده است ، اما هنوز این محصول در بازارهای جهانی با نام ایران شناخته نشده و در برخی از منابع کشور اسپانیا به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران معرفی می گردد.

هند، چین، مراکش، یونان، ایتالیا و اسپانیا کشورهای تولیدکننده می باشند. اسپانیا از جمله کشورهایی است که مدت طولانی در کشت زعفران فعالیت دارد. در پی توافقات هسته‌ای ، آمریکا به صورت مستقیم این محصول را خریداری نمود که طی 53 روز پایانی سال گذشته ، یک کیلوگرم زعفران در بسته‌بندی‌های مختلف به ارزش بالغ بر 68 هزار دلار به این کشور صادر شد.

در ماه‌های اخیر 41 کیلوگرم زعفران ایرانی به این کشور صادر شد ، البته پیش از این نیز آمریکا مانند سایر کشورها مشتری زعفران ایران بوده است ، اما با وجود تحریم‌ها این محصول را با واسطه‌ از کشورهایی مانند امارات تهیه می کردند. اما کشورهای واسطه ‌ای زعفران را به صورت فله‌ای خریداری و در برندهای ملی خود بسته‌بندی می‌کنند و به آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی صادر می‌ کنند. سال گذشتهصادرات زعفران به دلیل نوسانات قیمت که برای آن پیش آمد ، حدود 30 درصد کاهش داشت.

صادرات زعفران از کشورهای دیگر

saffron-saderat3

اسپانیا زعفران ایران را صادر می کند و بزرگترین و جدی ترین رقیب کشور ایران محسوب می شود ، اما کشورهای دیگری مانند یونان ، ایتالیا ، مراکش و هند از دیگر رقبا هستند. افغانستان نیز به عنوان رقیب آینده تلقی می شود و شرکتهای آمریکایی هم از تولید زعفران در افغانستان حمایت می کنند .

75 درصد از زعفران کشور به 5 قاره صادر می شود. ایرانی ها اصیل ترین و قدیمی ترین مصرف کنندگان زعفران هستند ، اما تنها 25 درصد از آن را در داخل کشور مصرف می کنند. ایران بر خلاف دیدگاه‌ها تنها تولیدکننده زعفران در جهان نیست و حداقل سه کشور افغانستان ، چین و اسپانیا در تولید و صادرات این محصول فعالیت دارند ، قابل ذکر است که محصولشان قابل مقایسه با زعفران ایرانی از لحاظ کیفی نمی باشد. در حال حاضر 92 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود و 80 درصد این محصول صادر می‌شود. ارزش افزوده صادرات زعفران بالا می باشد و قابل مقایسه با هیچ کالایی نیست ، اما رقبای ایران در بازارهای جهانی رو به افزایش هستند ، باید صادرات این محصول را توسعه داد و همچنین حمایت‌های لازم انجام شود تا روند رو به رشدی در صادر کردن زعفران در کشور بوجود آید.

صادرات

صادراتی ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *