صادرات سبزیجات

by صادراتی ها in نوامبر 16, 2016

 

صادرات سبزیجات

صادرات سبزیجات از کشور تولیدکننده به مقصد دیگر کشورهای جهان در بخش کشاورزی باعث رشد و پیشرفت و درآمد زایی برای آن کشور می شود. از بزرگترین بازار صادراتی ایران ، کشور روسیه می باشد و ایران سالانه بیشترین حجم از سبزیجات تولیدی را به این کشور صادر می نماید.

بزرگترین تولیدکننده ی سبزیجات ، کشور چین و علاوه بر آن کشورهای هند ، نیجریه ، ایالات متحده آمریکا ، برزیل ، اندونزی ، پاکستان ، تایلند ، موزامبیک ، مصر و ترکیه از کشورهای تولیدکننده انواع سبزیجات هستند. کشور روسیه ، یکی از بزرگترین بازارهای ایران محسوب می شود و به ‌عنوان بازار هدف صادراتی برای سبزی ، ریحان ، نعناع و شوید ایران شناخته شده است.

این کشور سردسیر بوده و برای تولید سبزی مشکلات زیادی دارد و ایران می‌تواند با زیرساخت‌های مناسب این محصول را در روسیه تامین کند ، اما با نبود هواپیمای دارای سردخانه نمی تواند از چنین موقعیتی برخوردار شود و اسراییل با فراهم کردن شرایط ، در حال نفوذ در بازارهای روسیه است. جهت تامین هواپیمای ویژه برای انتقال سبزی و صیفی جات تصمیماتی اتخاذ شده تا صادرکنندگان بتوانند سبزیجات و محصولات خود را به راحتی صادر نمایند. نبودن هواپیماهای دارای سردخانه سبب حضور رقبای ایران در بازار مسکو شده است.

sabzijat-saderat1

صادرات سبزیجات از ایران

ایران در حال حاضر سبزیجاتی مانند جعفری ، شوید ، ریحان ، نعنا ، گشنیز و بسیاری سبزی های دیگر را به کشور های دیگر جهان صادر می نماید. صادرات این محصول به روسیه از بازارهای هدف برای ایران است و چون این کشور از آب و هوای سردسیر برخوردار بوده و در تولید سبزیجات با مشکل مواجه می شود ، بنابر این از طریق ایران این محصول را به کشورشان وارد می کنند.

کشور روسیه و گرجستان از جمله بازارهای هدف صادراتی هستند و از طریق اراضی دشتستان نیز به روسیه و آسیای میانه ، صادرات سبزیجات ایران را انجام میدهند و بیش از 100 هزار تن انواع سبزی در این اراضی توسط کشاورزان برداشت شده است. سبزیجات برگی تولید شده در اراضی دشتستان مانند شوید ، جعفری ، گشنیز ، ریحان و نعنا ، به کشورهای روسیه و آسیای میانه صادر می شود.

ایران با تنوع اقلیمی و آب و هوای کم نظیر و نیز خاک حاصلخیز ، بهترین فرصت برای صادرات انواع سبزیجات ، تره بار و صیفی جات به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس ، عراق ، روسیه و اروپا را دارد و ماه های آذر تا فروردین بیشترین صادرات انجام می گیرد. برای صادرات به روسیه فضای خوبی برای کشور فراهم شده ، اما متاسفانه بازرگانان و تجار از این موقعیت استفاده نمی کنند.

صادرات این محصول از استان البرز به کشورهای حوزه خلیج فارس ، هر ساله از اواخر اردیبهشت انجام می گیرد و در دو سال گذشته ، با 40 درصد افزایش روبه رو بوده است. میزان صادرات درسال 93 ، حدود 4 هزار کانتینر و این میزان در سال 94 ، 6 هزار و 300 کانتینر بود و پیش بینی می شود این میزان در سال جاری افزایش داشته باشد.

sabzijat-saderat2

مشکلات ایران برای صادرات سبزیجات

مشکلاتی که در صادرات محصولات کشاورزی مخصوصا ، سبزی به کشور روسیه وجود دارند ، می توان به نحوه جمع‌ آوری و برداشت و نیز انبارداری ، بسته‌بندی و حمل و نقل نامناسب اشاره نمود که باید مجهز گردند. برای مثال از مشکلات در این زمینه ، نبودن کانتینرهای سردخانه‌ای دو مداره است و در ماشین‌های ترانزیتی ایرانی وجود ندارد و سبب می شود ، محصولات صادراتی به مرز جمهوری آذربایجان انتقال یابند و دوباره در کانتینرهای مجهز به سیستم دو مداره بارگیری شوند که در پی این اتفاق ، هزینه اضافی ایجاد شده باعث کاهش قدرت رقابت‌پذیری می‌شود.

با توجه به روابط روسیه با ترکیه ، این کشور تقاضای سبزی صادراتی از ایران را داشته و بنا به دلیل نبود سیستم حمل و نقل هوایی امکاناتی برای صادرات این محصول به وسیله هواپیما وجود ندارد.

صادرات

صادراتی ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *