صادرات میوه

by صادراتی ها in نوامبر 16, 2016

 

صادرات میوه

امروزه میوه و تره بار نقش مهمی را در تنظیم بازارمحصولات کشاورزی دارند. در سالهای اخیر میوه هایی مانند سیب چینی ، پرتقال مصری ، نارنگی پاکستانی ، موز اکوادور، سیب سبز شیلی و پرو، آناناس فیلیپین ، انبه پاکستان ، نارگیل مالزی و حتی سیب آمریکایی به ایران وارد می شود.

واردات میوه در طی سالهای 81 تا 83 به میزان 5 کیلوگرم بوده است ، اما در حال حاضر بیش از 13 کیلوگرم می باشد. مسئولین معتقدند صادرات میوهدر ایران افزایش یافته است ، اما با کمی مقایسه متوجه می شوید که با رکود روبه رو شده است. دلیل اصلی این موضوع این است که قدرت رقابتی در کشور نسبت به رقیبان خارجی پایین آمده است. برای بهتر شدن وضعیت اگر تولیدکنندگان به تولید محصول خود مشغول باشند و صادرات را به تجار و بازرگانان متخصص واگذار کنند. حتی با کمک مشاورین می توانند موانع را برطرف سازند.

mive-saderat1

صادرات میوه از ایران

میزان میوه صادراتی در سال 85 حدود 155 هزار تن از انواع میوه بوده که به کشورهای دیگر صادر شد و پسته 73 درصد از کل صادرات میوه ایران را در این زمان به خود اختصاص داده بود. دومین میوه‌ انگور تازه و خشک کرده می باشد و هندوانه نیز سومین میوه محسوب می شود. سیب تازه ، انواع خرما ، کیوی تازه ، انجیر تازه و خشک کرده ، پرتقال ، آلو خشک کرده و نارنگی به ترتیب عمده ‌ترین میوه‌های صادراتی ایران در این سال بوده‌اند. در کل 3/98 درصد از صادرات میوه ایران به این ده اقلام میوه اختصاص دارد. کشور امارات 22 درصد از کل صادرات و پس از این کشور هنگ‌ کنگ و بعد از آن در رتبه سوم عراق قرار دارد. کشورهای روسیه ، آلمان ، ایتالیا ، ترکیه ، لبنان ، اوکراین و هند نیز به ترتیب عمده ‌ترین خریداران میوه ایرانی در این سال بوده‌اند. در بازارهای امارات سیب ایرانی از سیب فرانسوی و آمریکایی گرانتر فروخته می‌شود ، چون کیفیت و طعم بهتری دارد .

mive-saderat2

پس اگر کمی به بسته‌ بندی و نحوه ارسال محصولات توجه بیشتری شود ، صادرات بیشتری صورت می گیرد. طبق توافق بین ایران و روسیه در سال 95، حدود 60 هزار تن میوه و ده میلیون قطعه کنسرو میوه. سیب ، کیوی ، خیار و سایر میوه ها از ایران به مسکو صادر می شود وایران همچنین قصد دارد محصولاتی از جمله : گریپ ‌فروت ، پرتقال جنوب ، لیموشیرین ، نارنگی شمال ، کیوی ، سیب‌درختی ، انواع سبزی و صیفی جات و محصولات گلخانه‌ای : انگور، انار، ملون ، سیب‌زمینی و پیاز را به کشور روسیه صادر کند. به دلیل تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا بر علیه روسیه ، فرصتی برای ایران بوجود آمد ، تا محصولات خود را به این کشور صادر نمایند. استان اردبیل در میزان تولید میوه ، رتبه 16 و از نظر سطح تولید ، رتبه 18 را دارا می باشد که در کیفیت بالاترین رتبه را دارد. از مزیت‌های استان اردبیل ، تولید محصولات باغی قابل توجه است.

عمده ترین مشکلات در صادرات میوه

عمده ‌ترین مشکلات صادرات میوه ، یکدست نبودن و نداشتن درجه‌ بندی در میوه‌ها وهمچنین کمبود صنایع تبدیلی می باشد. بعضی از کشورها که محصولات کشاورزی و میوه را از ایران وارد می کنند ، خواستار محصولی ارزان هستند و به میادین میوه و تره بار مراجعه می کنند ، یکی از این کشورها عراق می باشد.از دیگر مشکلات وجود برخی افراد در مرزهای زمینی ایران می باشد که با کارت بازرگانی خود و دیگران ، محصولات نامرغوب را به کشورهای همسایه صادر می کنند.

mive-saderat3

مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به روسیه بخاطر عدم همکاری دولت و نیز موانعی مانند بالا بودن تعرفه گمرکی باعث کاهش حضور ایران در بازار این کشور شده است. اگر به محصولات کشاورزی و میوه اصولی‌تر پرداخته شود تا موانع برطرف شوند ، بهترین راه برای توسعه صادرات این محصولات می باشد. ایران در حال حاضر از قزاقستان ، روسیه و اوکراین گندم وارد می کند و اگر موافقت‌ دوجانبه میان ایران با این کشورها وجود داشته باشد ، برای واردات گندم ، ایران می تواند به این کشورها سیب و سایر محصولات کشاورزی خود را صادر کند

صادرات

صادراتی ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *