صادرات کشمش

by صادراتی ها in نوامبر 16, 2016

 

صادرات کشمش

صادرات کشمش مانند سایر کالاها روند صادرات عادی را به همراه دارد. کشمش یکی از محصولات کشاورزی بوده که از فرآورده‌های مهم انگور به شمار می رود و قسمتی از صادرات بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است. در سال‌های اخیر بعد از پسته و فرش رتبه سوم در صادرات محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

انگور در دو نوع تازه یا خشک کرده (همان کشمش) مصرف و یا صادر می‌شود. در سال 2011 میزان تجارت انگور تازه حدود 4,5 میلیون تن و میزان تجارت کشمش حدود 800 هزار تن بوده است. کشورهای شیلی ، آمریکا ، ایتالیا ، هلند و آفریقای جنوبی از جمله صادرکنندگان عمده انگور تازه در جهان هستند و ایران در بین صادرکنندگان انگور در جهان جایگاهی ندارد ، اما برای کشمش صادراتی ، ایران در سال 2011 بعد از کشورهای ترکیه و آمریکا در رتبه سوم صادرکنندگان کشمش در جهان قرار دارد. کشورهای شیلی ، چین ، یونان ، آرژانتین ، افغانستان ، آفریقا جنوبی و آلمان به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند. برای صادرات این محصول ، گواهی سلامت سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و همچنین گواهی استاندارد مهم می باشد که در آخر نیازی به پرداخت عوارض گمرکی هنگام خروج از کشور ندارد.

keshmesh-saderat1

صادرات کشمش از ایران

کشمش از محصولات ارزآور کشاورزی ایران است و بعد از کشورهای ترکیه و آمریکا ، ایران سومین صادرکننده کشمش جهان می باشد. کشور روسیه به دلیل نزدیکی به ایران ظرفیت بالایی برای واردات این محصول را از ایران دارد. صادرات عمده ایران کشمش می باشد و میزان صادرات انگور بسیار ناچیز است. کشمش ایران علاوه بر کشورهای همسایه مانند امارات ، عراق ، ترکیه ، پاکستان ، آذربایجان و قزاقستان به کشورهای اروپایی مثل روسیه ، اوکراین ، آلمان ، لهستان ، انگلستان ، رومانی ، هلند ، مجارستان و اسپانیا و کشورهای آفریقای شمالی مانند مصر، الجزایر و مراکش و کانادا نیز صادر می‌شود.

ترکیه بزرگترین صادرکننده کشمش در جهان است ، اما از ایران نیز کشمش وارد می‌کند. در سال 2013 ، بیش از 76 میلیون تن انگور در 50 کشور جهان تولید شد و در این بین ، چین با تولید 11,6 میلیون تن در رتبه اول قرار گرفته و بعد از آن ایتالیا و آمریکا در رتبه دوم و سوم و در نهایت کشورهای اسپانیا ، فرانسه ، ترکیه ، شیلی ، آرژانتین ، هند و ایران به ترتیب در رده‌های چهارم تا دهم قرار دارند. از مهمترین محصولات باغی در دنیا انگور است و از نظر سطح زیرکشت و هم ارزش اقتصادی و تغذیه‌ای برای تولید مورد توجه می باشد.استان قزوین اصلی ترین تولید کشمش ایران را دارد و 80 درصد انگور این منطقه بە کشمش صادراتی تبدیل می‌شود ، اما متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی قرار داده نشده و کشمش ایران بە اسم ترکیه در بازار جهانی عرضه می‌شود و اگر بە بسته‌ بندی و نکات دیگر توجه شود ، میزان صادرات کشمشاز ایران افزایش خواهد یافت.

استان‌های خراسان ، قزوین ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی مهمترین تولیدکنندگان انگور می باشند. چندین شهر در تولید کشمش ایران نقش مهمی دارند که می توان ملایر و کاشمر را نام برد. کشمش ملایر از نظر رنگ در دنیا مشهور است. رقبای جهانی قصد خارج کردن کشمش ملایر از بازارصادرات را دارند و با نشان ملایر محصولات خود را عرضه می کنند.

keshmesh-saderat2

کشور هندوستان نشان ملایر را به ثبت رسانده و سعی در تبلیغ آن به نفع کشورشان دارند. استرالیا نیز چندین سال بر روی محصول کشمش و انگور سرمایه گذاری نموده و تصمیم دارد تا کشمش متفاوتی را نسبت به کشمش ملایر ، عرضه نماید و استرالیا در آینده رقیب بزرگ کشمش ملایر خواهد بود. در حال حاضر ترکیه بازار کشمش دنیا را مدیریت می کند. با حمایت از تولیدکنندگان و استفاده نکردن از گاز CO2 موجب از بین رفتن این محصول نشوید و با جایگزین نمودن فله خشک به باغات ، محصول خوبی تهیه نموده و با رطوبت زیر 14 درصد به کارخانجات تحویل داده شود ، تا با این راهکارها بتوان افزایش صادرات این محصول در آینده را رقم زد.

صادرات

صادراتی ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *